Edycja II
~ czerwiec 2023 r. ~
Akceptacja wniosku o zwiększenie dofinansowania
Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu otrzymało informację
o przyznaniu środków na realizację projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874 „Mobilność – Edukacja – Sukces” Edycja II.
Kwota dofinansowania umowy wyniosła 88.958,00 EUR.
Partnerem wiodącym (Liderem) projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874 jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, a członkami konsorcjum:
• Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach,
• Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni – Technikum nr 3,
• Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu.
~ wrzesień 2023 r. ~
Wizyta przygotowawcza
Przedstawiciele Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu odwiedzili centrum doradczo-szkoleniowe firmy WakeUp Projects w Sevilli Hiszpania. Celem wizyty było omówienie wyjazdu uczniów na organizowane zagraniczne praktyki zawodowe. W trakcie wizyty przedstawiciele odwiedzili zakłady pracy, gdzie będą odbywać się praktyki zawodowe i zapoznali się
z bazą noclegową. Omówiono także plany dotyczące oferty kulturalnej i edukacyjnej, która będzie dostępna dla uczniów w czasie wolnym od praktyk.
~ grudzień 2023 r. ~
Rekrutacja uczestników
Umowa nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874
Regulamin rekrutacji UCZNIOWIE Regulamin rekrutacji NAUCZYCIELE
UCZNIOWIE NAUCZYCIELE
załącznik 1 załącznik 1
załącznik 2 załącznik 2
załącznik 3
załącznik 4
załącznik 5
załącznik 6
załącznik 7
załącznik 8
załącznik 9
załącznik 10
~ styczeń 2024 r. ~
Podpisanie umowy
Podpisanie Umowy z FRSE dla projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874
~ luty 2024 r. ~
Przygotowania do wyjazdu
~Zajęcia doszkalające z języka angielskiego~
Zakończyły się zajęcia doszkalające z języka angielskiego przeznaczone dla 28 uczestników, w tym 26 uczniów i 2 opiekunów zaplanowanych zagranicznych praktyk zawodowych w Faro w Portugalii.
Dzięki zajęciom uczniowie poznali oraz przyswoili nowe słownictwo zawodowe związane z ich praktykami oraz mogli przygotować się do obligatoryjnego egzaminu na platformie OLS (Online Language Support) potwierdzającego znajomość języka angielskiego.
We wish you a wonderful adventure in Portugal!
~ Zajęcia doszkalające z języka portugalskiego ~
Zakończyły się kolejne zajęcia tym razem z języka portugalskiego przeznaczone 28 uczestników, w tym 26 uczniów i 2 opiekunów zaplanowanych zagranicznych praktyk zawodowych w Faro w Portugalii.
Zajęcia z języka portugalskiego nie tylko poszerzyły słownictwo uczniów, ale także zwiększyły ich pewność siebie w komunikacji w obcym języku w środowisku zawodowym. Dodatkowo, poprzez dialogi, symulacje sytuacji zawodowych oraz zadania praktyczne, uczniowie mieli szansę na praktyczne zastosowanie nowo poznanych słów i zwrotów. Z pewnością pomoże to uczniom na lepsze porozumiewanie się oraz zrozumienie specyfiki branż, w których będą odbywać praktyki.
“Desejamos-lhe uma maravilhosa aventura em Portugal” (Życzymy wspaniałej przygody w Portugalii)
~ Szkolenie na platformie Europass CV ~
Zaletami uczestnictwa w projekcie są niewątpliwie poprawa umiejętności językowych, poznanie nowej kultury i narodowości oraz wzbogacenie swojego CV. Zakończone szkolenie na platformie Europass CV
z Panią Anną Koziarską, Główną Specjalistką z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego
i Zawodowego w Koninie pozwolił każdemu uczestnikowi wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe napisać CV nie tylko w języku polskim ale także w dowolnym języku dostępnym na platformie. Europass CV to standardowy format życiorysu, często używany w Europie, który umożliwia spójne prezentowanie informacji o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach i osiągnięciach. Uczniowie docenili zajęcia, gdyż dobrze napisane CV to pierwsza okazja, by przekazać przyszłemu pracodawcy informacje o swoich kwalifikacjach, umiejętnościach i doświadczeniu.
~ marzec 2024 r. ~
~ Spotkanie mentalne ~
Przedstawiciele Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu (CWRKDiZ w Poznaniu) przekazali uczestnikom wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nadchodzącego wyjazdu. Omówili szczegółowo kwestie związane z ubezpieczeniami, które obejmują ochronę zdrowotną oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewniając, że uczestnicy będą zabezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Podczas spotkania przedstawiono również warunki pobytu, w tym szczegóły dotyczące zakwaterowania, wyżywienia oraz infrastruktury, która będzie dostępna dla uczestników. Dzięki temu uczniowie i ich rodzice mogli uzyskać pełny obraz komfortu i bezpieczeństwa, jakie będą mieli zapewnione podczas swojego pobytu w Portugalii. Dodatkowo, uczestnicy otrzymali informacje o życiu codziennym, tradycjach i obyczajach panujących w Portugalii. Omówiono najważniejsze aspekty kultury portugalskiej, w tym zwyczaje kulinarne, tradycje świąteczne oraz normy społeczne. Dzięki temu uczniowie będą lepiej przygotowani do integracji z lokalną społecznością, co pozwoli im na pełniejsze wykorzystanie czasu spędzonego za granicą.
~ Rozmowy uczniów z przedstawicielką Partnera zagranicznego ~
Przez kilka dni uczniowie mogli porozmawiać on-line z przedstawicielką naszego zagranicznego partnera WakeUp Projects – Gabi. Rozmowy prowadzone były głównie po angielsku i miały na celu przypisanie uczniów do pracodawcy, u którego będą odbywały się praktyki uczniów z partnerskich szkół wyjeżdżających na zagraniczne praktyki do Faro.
Rozmowa z przedstawicielką WakeUp Projects ukazała, jak ważne jest poznanie lokalnej kultury, aby w pełni zrozumieć portugalski styl życia. Gabi podkreśliła, że WakeUp Projects kładzie duży nacisk na integrację uczestników z lokalnymi tradycjami i kulturą. Uczestnicy mają możliwość uczestniczenia w festiwalach, warsztatach kulinarnych, a także lekcjach języka portugalskiego. To wszystko sprawia, że praktyki stają się nie tylko zawodowym doświadczeniem, ale także podróżą kulturową. WakeUp Projects zapewnia uczestnikom nie tylko praktyczne doświadczenie zawodowe, ale także wsparcie w rozwoju osobistym. Programy są tak skonstruowane, aby rozwijać umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, adaptacja do nowych sytuacji, oraz budowanie relacji międzynarodowych. Dzięki ich programom praktyk można nie tylko zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, ale także poznać się kulturę, która zachwyca swoją autentycznością i serdecznością.
Praktyki zawodowe w Faro
~ Wylot do Faro ~
22.marca 2024 r. w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność – Edukacja – Sukces” Edycja II dofinansowanego przez Unię Europejską umowa nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874, 26. uczniów oraz 2. opiekunów wyruszyło na 4.tygodniowe praktyki zawodowe do Faro w Portugalii
Zagraniczne praktyki to okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, ale także możliwość poznania nowej kultury i środowiska pracy.
Mobilność uczestników (praktyki zawodowe) u zagranicznych pracodawców odbywała się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik, technik hotelarstwa, technik logistyk.
~ Pierwszy weekend zawodowych praktyk ~
Po pierwszym weekendzie na praktykach zawodowych w Faro w Portugalii, uczestnicy doświadczyli sporo niesamowitych wrażeń. Zwiedzanie miasta, poznawanie lokalnej kultury i smakowanie portugalskich przysmaków to był dopiero początek fantastycznej ich przygody. Każdy krok po urokliwych uliczkach Faro odkrywał przed nimi nowe, zachwycające widoki. Kolorowe azulejos zdobiące budynki, wąskie, brukowane uliczki pełne życia tworzyły niesamowitą atmosferę, którą trudno było opisać słowami. Pachnące zioła, świeże owoce morza i różnorodność portugalskich serów i wędlin odkryły bogactwo kulinarne Portugalii.
~ Dzień organizacyjny ~
Po pierwszym dniu organizacyjnym i zapoznaniu się z pracodawcami, uczniowie rozpoczęli praktyki zawodowe. Zaoferowały one nie tylko praktyczne doświadczenie zawodowe, ale również szereg możliwości rozwoju osobistego i międzykulturowego, które mogą być niezwykle wartościowe podczas przyszłej kariery zawodowej. W trakcie odbywania praktyk oprócz doskonalenia umiejętności zawodowych, uczniowie mogli również poznawać piękno i kulturę wspaniałej Portugalii.
~ kwiecień 2024 r. ~
Wielkanoc podczas praktyk
Wielkanoc w Portugalii to czas barwnych tradycji i radosnego świętowania. Dla Portugalczyków jest to jedno z najważniejszych świąt w roku, które łączy w sobie zarówno aspekty religijne, jak i kulturowe. Wielkanocna niedziela w Portugalii, w odróżnieniu od polskiego tradycyjnego śniadania wielkanocnego, jest związana z zapachem pieczonej jagnięciny, która króluje w tym dniu na portugalskich stołach. Podczas wielkanocnego śniadania w Faro, pojawił się polski akcent przygotowany przez uczestników mobilności. Uczestnicy mobilności postanowili podzielić się kawałkiem swojej kultury, przygotowując tradycyjne polskie potrawy i przysmaki na tę wyjątkową okazję. Atmosfera przy wielkanocnym stole była pełna ciepła i serdeczności. To właśnie takie wydarzenia tworzą silne więzi i pozostają w pamięci jako niezapomniane chwile pełne wspólnego świętowania. Wielkanocne śniadanie w Faro z polskim akcentem było doskonałym przykładem tego, jak kultury mogą się wzajemnie przenikać, inspirować i obdarzać, tworząc jednocześnie niepowtarzalną atmosferę wspólnoty i wzajemnego szacunku.
~ Czas wolny ~
Poza praktyczną nauką zawodu w Faro przychodzi również czas na odpoczynek. Nasz zagraniczny partner WakeUp Projects zorganizował dla uczestników mobilności wycieczkę na kajakach. Wystarczyło zabrać kapok, strój kąpielowy, krem z filtrem i cieszyć się wspaniałą pogodą.
Energia i ekscytacja towarzysząca tej wycieczce sprawiły, że była ona niezapomnianym przeżyciem dla każdego uczestnika mobilności. Zakończenie dnia na plaży, przy zachodzie słońca, było idealnym zwieńczeniem tego niezwykłego wydarzenia. Chociaż wycieczka dobiegła końca, wspomnienia z niej pozostaną z nami na zawsze. Dzięki WakeUp Projects partnerowi zagranicznemu, uczniowie mieli okazję doświadczyć wspaniałej przygody.
~ Półmetek praktyk ~
Tak, to już dwa tygodnie minęło od wyjazdu na zagraniczne praktyki do Faro w Portugali w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność – Edukacja – Sukces” Edycja II dofinasowanego przez Unię Europejską, umowa nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874.
To niezwykłe doświadczenie! Faro, urocze miasto na południu Portugalii, okazało się idealnym miejscem do rozwijania umiejętności zawodowych i osobistych. Ponadto, poznawanie zwyczajów oraz tradycji lokalnych społeczności pozwala lepiej zrozumieć ich sposób życia i wartości. To także szansa na nawiązanie nowych przyjaźni i otwarcie się na nowe rozwiązania oraz pomysły dla jednych z najlepszych uczniów w Wielkopolsce.
~ Trzeci tydzień praktyk ~
Właśnie minął trzeci tydzień praktyk dla grupy 31 polskich uczniów i ich nauczycieli, którzy doskonalą swoje umiejętności w sektorach architektury, zagospodarowania terenu, ogrodnictwa, budownictwa, hotelarstwa, logistyki i gastronomii.
Codziennie, mimo zmęczenia, grupa z uśmiechem na twarzy pilnie poszerza swoją wiedzę i kwalifikacje w miejscach pracy, takich jak: restauracje, cukiernie, banki żywności, firmy spedycyjne i place budowy. Po dniu pracy nie zwalniają tempa i biorą udział w zajęciach z języka portugalskiego oraz aktywnościach kulturalnych, takich jak wieczorne spływy kajakowe.
W weekendy zwiedzają różne zakątki południowej Portugalii, poznając jej kulturę, ludzi, kuchnię, krajobraz i zwyczaje od środka. Przed nimi, ostatni tydzień!
~ Ostatni dzień praktyk zawodowych ~
Trudno w to uwierzyć, że 4.tygodnie tak szybko minęły! To był miesiąc pełen wyzwań, zdobywania nowych umiejętności i wiedzy zawodowych, nowych doświadczeń oraz rozwoju osobistego i międzykulturowego.
W ciągu tych kilku tygodni uczestnicy projektu mieli okazję pracować w firmach, których pracownicy dzielili się nie tylko swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym, ale także życiowymi historiami i pasjami. Ich otwartość i chęć dzielenia się wiedzą były nieocenione, ponieważ nie tylko poszerzyły umiejętności zawodowe uczestników, ale także pokazały, jak ważne jest budowanie relacji w miejscu pracy.
W ostatnim dniu praktyk pozostało jeszcze tylko pakowanie walizek i przygotowanie się do długiej podróży powrotnej do domu. Oprócz tego, co zmieściło się w bagażu, ważne są również wspomnienia, który każdy uczestnik zabiera ze sobą!
~ Powrót do kraju ~
20.kwietnia 2024 r., uczestnicy projektu Erasmus+ „Mobilność – Edukacja – Sukces” Edycja II dofinasowanego przez Unię Europejską, umowa nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874, przylecieli do Krakowa, gdzie na lotnisku zostali powitani przez pracowników Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Dalsza podróż do Poznania była okazją nie tylko do rozmów i wspomnień, ale również do odpoczynku po długim locie.
Zagraniczne praktyki w Faro dały młodzieży szansę na rozwój zawodowy poprzez zdobycie nowych umiejętności i wiedzy praktycznej, którą wykorzystają w dalszej nauce i pracy. Bezpośredni kontakt z profesjonalistami z innych krajów pozwolił na wymianę wiedzy i doświadczeń w międzynarodowym środowisku, a co najważniejsze, na integrację.
~ Wręczenie certyfikatów WakeUp Projects ~
Na zakończenie zagranicznych praktyk w Faro, wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność – Edukacja – Sukces Edycja” II dofinasowanego przez Unię Europejską, umowa nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874, otrzymali od naszego partnera zagranicznego, WakeUp Projects, certyfikaty odbycia praktyk.
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas zagranicznych praktyk w Faro z pewnością okażą się niezwykle cenne w przyszłych wyzwaniach zawodowych każdego uczestnika. Te praktyki nie tylko wzbogaciły wiedzę zawodową i techniczną, ale również rozwinęły umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, współpraca w zespole i adaptacja do nowych kultur oraz środowisk pracy.
~ czerwiec 2024 r. ~
Wręczenie certyfikatów Europass-Mobility
Po odbyciu zagranicznych praktyk, w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność – Edukacja – Sukces” Edycja II dofinasowanego przez Unię Europejską, umowa nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874, odbyła się uroczystość wręczenia dokumentów Europass-Mobility uczniom, oraz nauczycielom biorących udział w Job shadowing i kursie zawodowym.
Europass-Mobility jest dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, znajomość języków obcych, umiejętności cyfrowe, organizacyjne oraz kompetencje w zarządzaniu i komunikacji. Jest on honorowany na terenie całej Unii Europejskiej i stanowi cenny dodatek do CV, ułatwiający prezentację umiejętności zawodowych i kompetencji.
Uczestnicy mobilności, reprezentujący swoje szkoły i CWRKDiZ w Poznaniu, zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Ich zaangażowanie i profesjonalizm zostały zauważone i docenione przez naszego zagranicznego partnera, WakeUp Projects.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego projektu. Już teraz pracujemy nad kolejnymi edycjami, aby jeszcze więcej młodych ludzi mogło skorzystać z możliwości, jakie oferuje międzynarodowy program Erasmus+
Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, odwiedzili nasi zagraniczni partnerzy z WakeUp Projects. Była to okazja na podsumowanie naszych mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność – Edukacja – Sukces” Edycja II dofinasowanego przez Unię Europejską, umowa nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874 oraz podziękowanie za organizację 1.tygodniowych kursów zawodowych i Job shadowing dla nauczycieli.
Praktyki były zorganizowane w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik, technik hotelarstwa, technik logistyk. Podczas 4.tygodniowych praktyk, uczniowie mieli możliwość nie tylko zdobywania nowych umiejętności zawodowych, ale także rozwijania kompetencji językowych i poznania bogatej portugalskiej kultury.
Na zakończenie spotkania naszych gości zaprosiliśmy do tradycyjnej kultowej kawiarni, Kociak – legendy Poznania, gdzie rozmawialiśmy o możliwości współpracy dotyczącej wymiany uczniów oraz nauczycieli
z Portugalii i Hiszpanii, tym razem do Polski.
Akceptacja wniosku o zwiększenie dofinansowania
~ wrzesień 2024 r. ~
CWRKDiZ w Poznaniu otrzymało informację o przyznaniu dodatkowych środków na realizację projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874 „Mobilność– Edukacja – Sukces” Edycja I, rozpoczętego w 2024 roku.
Kwota zwiększenia dofinansowania umowy wyniosła 4.834,00 EUR.
Aneks będzie dotyczył przedłużenia okresu realizacji projektu 2023-1-PL01-KA121-VET-000122874
o kolejne 9 miesięcy.