Informacja prasowa o ofercie CWRKDiZ na Targach Edukacyjnych „Edukacja dla zdrowia”

Podpisanie umowy partnerskiej CWRKDiZ w Poznaniu z GSW Milenium

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu jest jedną z pięciu jednostek organizacyjnych powołanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, która uczestniczy w Targach Edukacyjnych „Edukacja dla zdrowia”. Podejmujemy szereg działań na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku kształcenia zawodowego w szkołach branżowych wśród młodzieży gimnazjalnej oraz szkół podstawowych, współpracujemy z doradcami zawodowymi, szkołami i przedsiębiorcami.

Konieczna jest zmiana myślenia o tym czym jest zawód. Są zawody po szkole branżowej, które mogą i mają prestiż. Przykładem człowieka który wybrał ścieżkę edukacyjną właśnie przez szkołę branżową w Zespole Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach w zawodzie fryzjer jest  Tomasz Drab. Jego sukcesy widoczne są nie tylko w Wielkopolsce ale również w kraju i za granicą. Jako młody fryzjer był już na Mistrzostwach Świata, a ostatnio wrócił z trzema medalami z Mistrzostw Europy w Paryżu. Z kolei na Mistrzostwach Europy zdobył indywidualne wicemistrzostwo Europy w konkurencji „kreatywna fryzura męska”, brązowy medal w konkurencji „fryzura klasyczna” oraz mistrzostwo Europy w drużynowej reprezentacji Polski. Nawiasem mówiąc reprezentacja, w której Tomek brał udział pokonała w tym roku mistrzów świata – drużynę Włochów. Również ogromne wsparcie władz lokalnych dla Tomasza, jak i innych utalentowanych ludzi pokazuje, że wybierając szkołę branżową można odnieść wiele sukcesów. Sam młody mistrz Tomasz Drab zachęca wszystkich młodych ludzi do mierzenia wysoko i jak zauważył, mając tylko wykształcenie zawodowe wystarczy dołożyć do tego odrobinę talentu, koniecznie dużo pracy i można osiągnąć światowy sukces. Podkreśla również, że to jeszcze nie koniec jego sukcesów oraz, że należy inwestować w siebie, szukać możliwości rozwoju, odkrywać pasję w tym co się robi najlepiej. Na co dzień Tomasza Draba można spotkać w Kaźmierzu, gdzie ma swój salon fryzjerski.

Szkoły branżowe i technika muszą przyciągać młodych ludzi nowymi możliwościami, natomiast młodzi ludzie muszą wiedzieć po co idą do tego typu szkoły i czego oczekują. Pomóc w tym ma doradztwo zawodowe, które wskazuje możliwości jakie stają przed młodym pokoleniem podejmującym kształcenie w zawodzie i nabywanie kolejnych kwalifikacji, tym samym stając się pożądanym pracownikiem przez pracodawców.

W kształcenie zawodowe muszą włączać się wszystkie zainteresowane strony, czyli pracodawcy, szkoły, samorządy. Podkreślić należy znaczącą rolę pracodawców, którzy powinni być obecni nie tylko w uczeniu praktycznym zawodu czy opracowaniu podstawy programowej, ale również w doradztwie zawodowym, promocji zawodu i doszkalaniu nauczycieli.

Zatem wybór szkoły przez młodego człowieka ma służyć jemu, jego pasji i gospodarce.

Targi edukacyjne są miejscem gdzie młodzież może dowiedzieć się o zawodach oraz o możliwościach jakie stwarza szkolnictwo zawodowe.

Główną atrakcją przygotowaną na Targach Edukacyjnych przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu we współpracy z Departamentem Edukacji i Nauki UMWW jest gra targowa pod nazwą „Zawodowa gra edukacyjna – #AntySMOG oraz #Zawodowiec” rozgrywana przez pierwsze dwa dni, tj. 23.03. oraz 24.03. w godzinach trwania targów. Gra toczy się na stoiskach szkół branżowych, techników oraz w Wielkopolskich Samorządowych Centrach Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu, gdzie na uczestników czekają ciekawe zadania do rozwiązania. Na najszybszych uczestników czekają upominki specjalne, które 23.03. (piątek) wręczy Pani Marzena Wodzińska Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wraz z attache Bretanii Panem Christophe Paoli, natomiast 24.03. (sobota) wręczy uroczyście Pani Dorota Kinal Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW.

Oprócz gry targowej na stoisku Centrum będzie można skorzystać z porady doradców zawodowych, którzy przez wszystkie dni trwania targów pełnić będą dyżury.

Kolejną atrakcją edukacyjno-zawodową przygotowaną przez CWRKDiZ w Poznaniu jest możliwość uczestniczenia w spotkaniu pt. „Żyję zdrowo zawodowo”, które ma na celu uświadomienie, jak ważne dla zdrowia i dobrostanu psychicznego jest wybranie zawodu zgodnego z własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami, które poprowadzi Pan Łukasz Badziak.

Dodatkowo na naszym stoisku odwiedzający mogą zrobić sobie zdjęcia z atrybutami wybranych zawodów oraz dowiedzieć się jakie perspektywy otwierają się przed młodym człowiekiem, który stoi przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej.

https://wtkplay.pl/video-id-37800-centrum_wsparcia_rzemiosla_ksztalcenia_dualnego_i_zawodowego_na_targach_edukacyjnych

Na portalu www.epoznan.pl emisja materiału odbędzie się w poniedziałek (26.03.2018r.) o godz. 21:00.