NOC ZAWODOWCÓW 2021 Edycja 4.0

Za nami kolejna edycja Nocy Zawodowców 2021 Edycja 4.0 Hybrydowo – Zawodowo.

1 października 2021r. odbyła się czwarta edycja Nocy Zawodowców, objęta  honorowym patronatem Pana Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Tegorocznym gospodarzem wydarzenia wraz z CWRKDiZ w Poznaniu był Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego  im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu.  Dla wszystkich tych, którzy nie mogli pojawić się w siedzibie Szkoły zapewniliśmy możliwość uczestnictwa ON-LINE. Pozwoliło to na dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Patronat medialny nad Nocą Zawodowców 2021 Edycja 4.0 Hybrydowo – Zawodowo objęła Wielkopolska Telewizja Kablowa w Poznaniu – WTK.

Noc Zawodowców rozpoczęła się o godz. 17.00. Swoją obecnością wydarzenie uświetniła Pani Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która wraz z Panią Dorotą Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dokonała jej uroczystego otwarcia.

Głównym celem wydarzenia była promocja szkolnictwa branżowego i technicznego.
W obszarze szkół współtworzących wydarzenie obecni byli przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych
Nr 6 im. J. Lelewela w Poznaniu, Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych im. B. Chrobrego
w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Odzieżowych im. Wł. Reymonta w Poznaniu. Dzięki udziałowi m. in. MDM- Druk Poznań, Relopack Solutions, JAF  Polska, Hotel Park in by Radisson oraz Anika Piekarnia Cukiernia Katarzyna Moyzykiewicz Szkoły branżowe przedstawiły swoją ofertę edukacyjno – zawodową. Dały one uczniom wyobrażenie o ścieżce rozwoju w takich zawodach jak: drukarz, operator procesów introligatorskich, magazynier logistyki, technik hotelarstwa, cukiernik, piekarz, kucharz, technik technologii żywności. Młodzież szkół średnich mogła zapoznać się z ofertą Wielkopolskich Samorządowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu i Wrześni dzięki filmikom promującym zawody.

Wśród uczestników Nocy Zawodowców pojawili się również uczniowie szkół podstawowych, zarówno w grupach zorganizowanych pod opieką szkolnych doradców zawodowych jak i w towarzystwie rodziców.

Firmy Volkswagen Poznań-Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów, Gestamp Polska Sp. z o. o., Blum Polska S.A. i Solaris Bus & Coach sp. z o.o. zaprezentowały podczas Nocy Zawodowców możliwość nauki w klasach patronackich.

W wydarzeniu jak co roku uczestniczyli przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej
w Poznaniu oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Dla uczestników i widzów przygotowano wiele wartościowych propozycji m.in. warsztaty Reginy May pt.: „Czas START! Wybieram szkołę, cz. II”, pokazy zawodoznawcze rzemieślników i przedsiębiorców. Można było zobaczyć m.in. pokaz cukierniczy Pawła Mieszały – mistrza Świata w cukiernictwie, pokaz piekarski, pokaz stepa, analizy chemicznej,  pokaz logistyczny, drukarski, architektury krajobrazu, kucharski Andrzeja Gołąbka z Republiki Róż oraz pokaz kosmetyczny i stylizacji fryzur. Natomiast na stoisku Okręgowego Inspektoratu Pracy można było wziąć udział w mini quizie o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Jedną z głównych atrakcji był interaktywny quiz „Zawodowy Matrix- drugie rozdanie”, który dał uczniom 7 i 8 klas możliwość sprawdzenia swojej wiedzy zawodoznawczej.

Podczas wydarzenia ogłoszeni zostali Laureaci Konkursu plastycznego
pt. „Gdy dorosnę… zostanę ZAWODOWCEM!”. Do konkursu zgłoszonych zostało 434 prac dzieci, przyszłych Zawodowców – uczniów klas 0-3. Zgodnie z regulaminem konkursu kapituła wyłoniła 25 laureatów, co było niezwykle trudne przy tak dużej ilości ciekawych i różnorodnych prac.

W ramach Nocy Zawodowców 2021 Edycja 4.0 Hybrydowo – Zawodowo odbywały się również indywidualne spotkania uczniów z doradcami zawodowymi w formie stacjonarnej oraz on – line.

Całe wydarzenie transmitowane było na żywo na kanale YouTube CWRKDiZ w Poznaniu, FB CWRKDiZ w Poznaniu oraz na stronie internetowej https://noczawodowcow.pl/subregion-poznanski/ .

Transmisja została zrealizowana przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
w ramach programu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020.

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu jako pomysłodawca Nocy Zawodowców, serdecznie DZIĘKUJE wszystkim za zaangażowanie w realizację wydarzenia.