wtorek, 21 stycznia, 2025

Edycja I

~ czerwiec 2022 r. ~

 

Dofinasowanie projektu - akceptacja wniosku złożonego w ramach akredytacji.

Mamy dofinasowanie projektu Erasmus+ dla organizacji akredytowanych.
Zgodnie z komunikatem Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, na podstawie złożonego wniosku, w ramach AKCJI 1 (KA121-VET) Mobilność uczniów i kadry, sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+, nasze Centrum uzyskało dofinansowanie
w wysokości 57.886,00 EUR.
~ październik 2022 r. ~

 

Rekrutacja uczestników

Umowa nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827

 Regulamin rekrutacji UCZNIOWIE         Regulamin rekrutacji NAUCZYCIELE

UCZNIOWIE                                                 NAUCZYCIELE

 załącznik 1                                               załącznik 1
 załącznik 2                                               załącznik 2
 załącznik 3                                               załącznik 3
 załącznik 4
 załącznik 5
 załącznik 6
 załącznik 7
 załącznik 8
 załącznik 9

~ listopad 2022 r. ~

 

Wizyta przygotowawcza

Podczas swojego pobytu w Faro, przedstawiciele Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia
Dualnego i Zawodowego w Poznaniu mieli okazję odwiedzić centrum doradczo-szkoleniowe
firmy WakeUp Projects. Tam zapoznali się z wszystkimi szczegółami dotyczącymi
organizacji praktyk zawodowych dla uczniów z Polski.
Podczas wizyty odwiedzili także zakłady pracy, w których uczniowie będą odbywać praktyki zawodowe
w obszarach takich jak budownictwo, ekonomia, logistyka i mechatronika. Spotkania umożliwiły zapoznanie się z infrastrukturą firm, specyfiką ich pracy oraz warunkami, w jakich uczniowie będą realizować swoje praktyki.
Dodatkowo, przedstawiciele Centrum z Poznania mieli okazję zaznajomić się z bazą noclegową, w której będą mieszkać uczniowie oraz bogatą ofertą kulturalną, edukacyjną dostępną w regionie Faro, która będzie zagwarantowana dla uczestników mobilności. Pozwoliło to na lepsze przygotowanie się do obsługi i wsparcia uczestników, zapewniając im komfortowy pobyt i dostęp do różnych i ciekawych atrakcji.
Partnerem wiodącym (Liderem) projektu jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego
i Zawodowego w Poznaniu, a Członkami Konsorcjum są: Zespół Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni – Technikum Nr 3 we Wrześni, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Partnerem zagranicznym jest WakeUp Projects.

~ grudzień 2022 r. ~

 

Podpisanie umowy

Podpisanie Umowy z FRSE dla projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827

~ luty 2023 r. ~

 

Przygotowania do wyjazdu

Podpisane zostały dokumenty przez uczestników wyjazdu z trzech partnerskich szkół (konsorcjum projektowe):
     •    Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu;
     •    Zespołu Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach;
     •    Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni – Technikum Nr 3 we Wrześni
W ramach przygotowania mentalnego, kulturowego oraz pedagogicznego przedstawiciele CWRKDiZ
w Poznaniu przekazali najistotniejsze informacje dotyczące wyjazdu, ubezpieczeń dla uczestników, warunków pobytu oraz praktyk zawodowych, co pozwoliło uczestnikom na zapoznanie się z pakietem informacji przed podróżą. Również szkolenie BHP, które zostało zorganizowane przez specjalistę dało wiele ciekawych informacji w jaki sposób należy przestrzegać nawet podstawowych tematów podczas mobilności.
Odbyły się również ostatnie zajęcia doszkalające z języka angielskiego przeznaczone dla uczestników projektu.
Głównym celem spotkań językowych było przybliżenie uczestnikom słownictwa zawodowego, ale
także lepszego przygotowania się do pracy i życia w nowym środowisku, zwiększając swoją świadomość kulturową i otwartość na różnorodność. Takie interakcje nie tylko ułatwiają integrację w nowym środowisku, ale także pomagają w budowaniu więzi między uczestnikami mobilności, wpływając pozytywnie na cały ich pobyt za granicą.
Wszyscy uczniowie zdali egzamin na platformie OLS (Online Language Support), który potwierdził ich bardzo dobrą znajomość języka angielskiego.
~rozmowy online z przedstawicielką WakeUp Projects zagranicznego partnera CWRKDiZ
w Poznaniu~
Podczas tych spotkań uczestnicy mogli poruszyć wszystkie tematy związane z organizacja praktyk ale również ze świadomym praktycznym pakowaniem swojej walizki na 4. tygodnie mobilności w Portugalii. Dzięki otwartej i miej atmosferze rozmów, uczestnicy zyskali pewność, że są wsparci i dobrze przygotowani do praktyk zawodowych w PortugaliiRozmowy prowadzone były zarówno po polsku, jak
i po angielsku przez WakeUp Projects.

 

~ marzec 2023 r. ~

 

Praktyki zawodowe w Faro

~wylot do Faro w Portugalii 22. uczestników mobilności~
Pierwszy etap podróży do Faro na zagraniczne praktyki w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827 „Mobilność – Edukacja – Sukces” rozpoczął się we Wrześni, gdzie do autokaru wsiadła pierwsza grupa uczestników. Następni uczestnicy mobilności z pozostałych szkół partnerskich dołączyli
w Poznaniu. Drugi etap podróży i bardzo sprawna odprawa bagażowa na lotnisku w Berlinie dla
18. Uczniów, 2. Opiekunów oraz 2. Nauczycieli uczących zawodu (Job Shadowing) spowodowała cudowny lot do Faro z przesiadką w Lizbonie.
~praktyki zawodowe~
Podczas praktyk uczniowie mieli możliwość praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy teoretycznej, nabycia nowych umiejętności zawodowych oraz obserwowania procesów produkcyjnych i organizacyjnych. Bardzo szeroki program praktyk obejmował zawody: technik logistyk, technik mechatronik, technik budownictwa, technik technologii drewna, technik architektury krajobrazu i technik ekonomista.
~warsztaty kulinarne~
W ramach projektu wszyscy uczestnicy mobilności mieli niepowtarzalną okazję poznać kulturę
i tradycyjną kuchnię portugalską. Podczas warsztatów kulinarnych, uczniowie mieli okazję własnoręcznie przygotować tradycyjne dania portugalskie, bogate w smaki i aromaty charakterystyczne dla regionu Faro. Pod opieką doświadczonego szefa kuchni w restauracji Demo Urban – Diego de Maio, poznawali tajniki przyrządzania potraw, korzystając z lokalnych składników i inspirujących receptur.
~kurs języka portugalskiego~
Wszyscy uczestnicy mobilności, w ramach projektu, mieli również możliwość uczestnictwa w kursie języka portugalskiego. Pierwsza lekcja tego kursu skupiała się na nauce podstawowych zwrotów, takich jak „obrigado” (dziękuję) czy „por favor” (proszę), które są nie tylko pomocne podczas praktyk zawodowych u pracodawców ale również w życiu codziennym. Spotkania z językiem portugalskim odbywały się z udziałem Olavo Santosa z WakeUp Projects.
CWRKDiZ w Poznaniu również zagwarantowało przed mobilnością udział w 10.godzinnym kursie
z języka portugalskiego, który prowadziła Matylda Czarnecka – uczestniczka wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus+. Młodzież już przed wyjazdem miała możliwość zapoznania się
z językiem portugalskim i została zorientowana w podstawowe zwrotach grzecznościowych, co było pozytywnym zaskoczeniem na miejscu w Faro.
~zwiedzanie przylądka św. Wawrzyńca oraz miasta Lagos~
W założeniach projektu, w ramach rozwijania wartości europejskich, poza praktyczną nauką zawodu, przewidziano także poznanie kultury oraz historii Portugalii (program kulturowo – edukacyjny).
Już po tygodniu praktyk uczestnicy projektu zwiedzili przylądek św. Wincentego oraz miasto Lagos
w południowo – zachodniej części Portugalii, a to dopiero początek ich przygody poznawczej portugalskich wycieczek.
~przylot z Faro do Polski~
W kwietniu po zakończeniu praktyk zawodowych w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827 „Mobilność– Edukacja – Sukces”, grupa 18. uczniów oraz 2. opiekunów przyleciała do Polski. Uczniowie podczas 28 dni pobytu w Faro w Portugalii, realizowali program praktyk obejmujący zawody: technik logistyk, technik mechatronik, technik budownictwa, technik technologii drewna, technik architektury krajobrazu, technik ekonomista. Oprócz praktycznej nauki zawodu, w czasie wolnym od zajęć, uczestnicy poznali kulturę, tradycję oraz historię i zabytki Portugalii. Dodatkową atrakcją wyjazdu bez wątpienia były piękna pogoda, niesamowite smaki portugalskiej kuchni, bliskość oceanu oraz niesamowite krajobrazy, które były dla niektórych uczestników po raz pierwszy podziwiane.

 

~ czerwiec 2023 r. ~

 

Uroczyste wręczenie Europass oraz certyfikatów

Po zakończeniu zagranicznych praktyk, w ramach projektu „Mobilność– Edukacja – Sukces” współfinansowanego przez Unię Europejską, numer projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827, Akcja kluczowa – mobilność edukacyjna, zostały wręczone wszystkim uczestnikom dokumenty Europass-Mobility oraz Certyfikaty wystawione przez naszego zagranicznego partnera projektu WakeUp Projects. Europass-Mobility to dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe, znajomość języków obcych, umiejętności cyfrowe, organizacyjne oraz z zakresu zarządzania i komunikacji. Jest on honorowany na terenie całej Unii Europejskiej i pomaga w prezentacji swoich umiejętności oraz kompetencji zawodowych. Pracownicy CWRKDiZ w Poznaniu reprezentując Partnera wiodącego (Lidera) projektu odwiedzili w czerwcu 2023 r. wszystkie szkoły będące Członkami Konsorcjum Projektu: Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni – Technikum Nr 3 we Wrześni, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, Zespół Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach i uroczyście przekazali przygotowane dokumenty.

 

~ wrzesień 2023 r. ~

 

Akceptacja wniosku o zwiększenie dofinansowania

CWRKDiZ w Poznaniu otrzymało informację o przyznaniu dodatkowych środków na realizację projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827 „Mobilność– Edukacja – Sukces” Edycja I, rozpoczętego w 2023 roku.
Kwota zwiększenia dofinansowania umowy wyniosła 15.044,00 EUR.
Aneks będzie dotyczył przedłużenia okresu realizacji projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827
o kolejne 9 miesięcy.

 

~ październik 2023 r. ~

 

ErasmusDays

W ramach ErasmusDays 2023 odbyło się w Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu oraz online spotkanie podsumowujące projekt „Mobilność – Edukacja – Sukces”.
Omówiono m.in. wyjazd Uczniów na praktyki do Portugali w ramach projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827. Partnerem wiodącym (Liderem) projektu jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu a członkami konsorcjum: Zespół Szkół im. E. Sczanieckiej
w Pniewach, Technikum nr 3 we Wrześni oraz Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu.
W ramach projektu w terminie 01-08.05.2023 r. dwie nauczycielki zawodów ze szkół będących
Członkami Konsorcjum, uczestniczyły także w kursie poświęconym wykorzystaniu narzędzi
cyfrowych oraz nowych technologii w praktycznej nauce zawodu.
Spotkanie ErasmusDays miało na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+ i było doskonałą okazją do potwierdzenia, jak za pomocą środków pochodzących
z programu Erasmus+ można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe
i edukacyjne zarówno w społeczności lokalnej, zawodowej, ale także – międzynarodowej.

 

~ kwiecień 2024 r. ~

 

Mobilność w ramach Aneksu

W ramach zwiększenia dofinansowania do Umowy nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057827 pięciu uczniów oraz opiekun z Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych im Bolesława Chrobrego w Poznaniu uczestniczyło w czterotygodniowych praktykach zawodowych w portugalskim Faro.
Uczniowie w zawodach Technik Architektury Krajobrazu oraz Technik Budownictwa odbyli praktyki zawodowe u zagranicznych pracodawców. Była to nie tylko okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, ale także możliwość poznania nowej kultury i środowiska pracy.
Na zakończenie praktyk uczestnicy otrzymali od naszego partnera zagranicznego WakeUp Projects certyfikaty odbycia praktyk.

 

Rekomendacje partnerów

Zespół Szkół Budowlano – Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu
Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach