Drzwi Otwarte u Przedsiębiorcy w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – 13-19 listopada 2017 r.

Przedstawiciele CWRKDiZ w Poznaniu na rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu

13-19 listopada b.r. po raz dziesiąty odbył się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości – międzynarodowy projekt upowszechniający postęp, rozwijanie postawy przedsiębiorczej i podejmowanie inicjatyw przy realizacji ambitnych projektów.

                Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego umożliwiła Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu zorganizowanie„Drzwi Otwartych u Przedsiębiorcy” w firmach reprezentujących branżę drzewną: Brzechwa sp. z o.o. sp.k. w Obornikach i Przedsiębiorstwo Produkcyjno Budowlane „Zetbeer”  sp. z o.o.  w Orzeszkowie.

                 13-14 oraz 16 listopada uczniowie trzeciej klasy Technikum Budowlanego i Informatycznego z Zespołu Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach mieli okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja domów drewnianych i energooszczędnych oraz więźb dachowych w firmie Brzechwa sp. z o.o. sp.k. Młodzież dowiedziała się również, jakie kwalifikacje zawodowe musi posiadać osoba ubiegająca się o pracę, jakie obowiązki wykonuje się na danym stanowisku oraz jakie są szanse absolwentów technikum na zatrudnienie.

              Przedsiębiorstwo Produkcyjno Budowlane „Zetbeer” sp. z o.o. w Orzeszkowie 16 listopada b.r. gościło w swojej firmie uczniów trzeciej klasy gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kwilczu. Nowoczesny park maszynowy w tym suszarnie i autoklawy do impregnacji drewna metodą próżniowo – ciśnieniową, produkcję konstrukcji dachowych lub gotowe produkty ogrodowe to tylko niektóre z ciekawostek, jakie pokazali nam pracownicy firmy. Zwrócono również uwagę na duże zapotrzebowanie rynku drzewnego na absolwentów szkół branżowych, którzy w procesie edukacji zdobyli praktyczne umiejętności do wykonywania zawodu. Przedstawiciele każdej z firm podkreślali, że decydując się na pracę, nie powinno się uwzględniać tylko aspektów finansowych (choć w branży meblarsko-drzewnej cyklicznie następuje wzrost płac), ale także zgodność naszych zainteresowań z wykonywanymi obowiązkami oraz atmosferę w miejscu pracy.    To przede wszystkim ludzie tworzą firmę i jej sukces zależy w dużej mierze od pozytywnych relacji międzyludzkich.

                 14 listopada 2017 r. w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie Szkoły Podstawowej we Wronczynie mieli okazję odwiedzić dwa ciekawe miejsca, które związane są z kształceniem branżowym.

W pracowni i w sklepie „Druga Szansa” (który jest uczestnikiem programu Zaułek Rzemiosła) uczniowie klasy 7 mogli zobaczyć, jak dzięki umiejętnościom rzemieślniczym można naprawić i odnowić stare przedmioty, dając im drugie życie. Właścicielka i założycielka „Drugiej Szansy” Halina Piechowiak pokazała młodzieży nowe spojrzenie na stare rzemiosło, a także ujawniła swój przepis na zamienienie pasji w ciekawy zawód.

W Medycznym Studium Zawodowym im. PCK młodzież dowiedziała się, jak i gdzie kształcić się w takich zawodach jak technik dentystyczny, opiekun medyczny, czy pracownik socjalny. Uczniowie zwiedzali sale i pracownie, a także oglądali eksponaty i narzędzia potrzebne do nauki. Mieli również okazję na żywo obejrzeć zajęcia lekcyjne z techniki dentystycznej.

Dziękujemy właścicielom firm i ich pracownikom za poświęcony czas i dawkę inspiracji.


Dziękujemy za otwarcie drzwi do swoich firm i pokazania młodym osobom tajników funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dziękujemy za unaocznienie, że są nie tylko szefami, ale również partnerami, że praca może stać się pasją, a nie tylko zleconymi zadaniami, które nadzoruje kierownik. Liczymy na dalszą współpracę w ramach promowania kształcenia branżowego.