Wakacyjne warsztaty w Szreniawie 17.07 – 17.08.2018r.

CWRKDiZ w Poznaniu na wakacyjnych warsztatach w Szreniawie-Tydzień z wikliną

„Tydzień z wikliną” to już ostatni cykl bezpłatnych spotkań z rzemiosłem finansowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Pani Katarzyna Wachowiak – rzemieślnik z wieloletnim stażem, dla której tajniki wikliniarstwa nie mają tajemnic, wprowadziła uczestników w niezmiernie inspirującą oraz pracochłonną sztukę, jaką jest wyplatanie. Dzieci wraz z opiekunami mogli stworzyć projekt, który następnie realizowali w różnorodny sposób. Mimo, iż praca ta zajmuje niezmiernie dużo czasu i wiąże się z powielaniem tych samych czynności, wszyscy uczestnicy wspaniale poradzili sobie podczas warsztatów i stworzyli różnorodne kosze, wazony oraz wianki

Wyplatanie to rzemiosło, które wskutek napływu tanich produktów z Azji staje się zawodem zanikającym. Produkty jakościowe, ręcznie wyrabiane muszą mierzyć się z towarami, które ze sztuką niestety niewiele mają wspólnego. Mamy nadzieję, iż poprzez takie inicjatywy zawód ten zyska nową siłę i stanie się zalążkiem do odbudowy wizerunku nieco zapomnianego już surowca, jakim jest wiklina.

„Tydzień ze zwierzętami gospodarskimi” to już przedostatni cykl warsztatów, które odbywają się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Bezpłatne zajęcia, finansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, mają na celu wprowadzić dzieci w tajniki wyrobu produktów spożywczych, pracy na roli oraz opieki nad zwierzętami hodowlanymi.

Dzieci wraz z opiekunami mogły między innymi obserwować, w jaki sposób doi się krowę oraz nauczyć się pozyskiwania mleka koziego. Poznały również tajniki wytwarzania masła oraz twarogu, który następnie mogły skosztować.

Atrakcyjna forma warsztatów oraz zaangażowanie ze strony pracowników Muzeum pozwoliły młodemu pokoleniu na odkrycie wielu ciekawych aspektów, jakie niesie za sobą rolnictwo. Jednocześnie mamy nadzieję, iż staną się one inspiracją w odnalezieniu  swoich przyszłych pasji i zawodów.

Tydzień z garncarzem

W dniach 31.07 – 3.08 w ramach tygodnia z garncarzem, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odwiedził Pan Łukasz Dzieciątkowski, który uczył dzieci podstaw garncarstwa. Słuchacze dowiedzieli się, że wytwarzanie naczyń z gliny jest jednym z najstarszych rzemiosł, a metoda tworzenia garnków, nie zmieniła się zanadto od paru tysięcy lat. 

Dzieci nauczyły się wytwarzać garnki metodą wałkową (nakładanie wałków gliny na siebie) a także spróbowały swoich sił na kole garncarskim. Wyobraźnia oraz kreatywność dzieci dały wspaniałe efekty w postaci oryginalnych skarbonek, dzbanków, kubków a także figurek.

Tydzień z tkaniną  

W dniach 17 – 20 lipca na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno -Spożywczego w Szreniawie odbyły się bezpłatne warsztaty pt.  „Tydzień z tkaniną”. Jest to jeden z cykli projektu edukacyjnego finansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pt. „Wakacyjne warsztaty w Szreniawie”.

Podczas pierwszego tygodnia zajęć dzieci oraz ich opiekunowie poznali tajniki tkactwa. Pięciogodzinne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pracowników Muzeum dostarczyły wspaniałych wrażeń i mogły stać się początkiem zaszczepienia i być może wznowienia zanikających już sztuk rzemieślniczych.

Dzieci między innymi nauczyły się nakładać osnowę na krosno oraz przechodzić kolejne etapy niezbędne do stworzenia niepowtarzalnych projektów. Finalnym efektem, w zależności od umiejętności, wieku oraz cierpliwości młodych rzemieślników były m.in. serwetki oraz szale.

Podczas kolejnych tygodni, w których można uczestniczyć po uprzednim uzgodnieniu z pracownikami Muzeum (liczba miejsc ograniczona), będzie można poznać rozmaite tajniki sztuki rzemieślniczej. Różnorodna oferta przewidzianych warsztatów sprawia, iż każde dziecko odnajdzie tu coś, co je pasjonuje.
Podajemy wszystkie dostępne terminy warsztatów. Mamy nadzieję, iż wzbudzą one w młodym pokoleniu chęć poznawania technik rzemieślniczych i pozwolą na odbudowę często zapomnianych już form pracy.