Projekt „Sto zawodów na 100-lecie Niepodległej Polski” – podsumowanie

Przedstawiciele CWRKDiZ w Poznaniu na Powiatowych Targach Pracy w Gnieźnie

15 grudnia 2018r. zakończył się projekt „Sto zawodów na 100-lecie Niepodległej Polski”. Celem głównym projektu było rozbudzenie postaw przedsiębiorczych oraz zainteresowanie tematyką prowadzenia przedsiębiorstw w kontekście różnych zawodów wśród grupy co najmniej 100 osobowej młodzieży szkół podstawowych i grupy 100 osobowej młodzieży ponadgimnazjalnej z miasta Poznania oraz powiatu poznańskiego w okresie realizacji projektu.

W projekcie uczestniczyły też trzy szkoły partnerskie, z którymi CWRKDiZ w Poznaniu ma podpisane partnerskie porozumienie o współpracy: Zespół Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu, Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu oraz Zespół Szkół Odzieżowych im. W. Reymonta w Poznaniu.

W ramach projektu zorganizowany został konkurs graficzno-fotograficzny „UCZEŃ W AKCJI”, którego wyniki zostały ogłoszone w trakcie Nocy Zawodowców w dniu 5 października 2018r. Kolejnym działaniem projektowym były warsztaty przedsiębiorczości, w którym brali udział uczniowie szkół współorganizujących wydarzenie.Tematem warsztatów było omówienie założeń Modelu biznesowego Canvas oraz tworzenie przez uczniów na tej podstawie własnych planów biznesowych.Dodatkowo w spotkaniach uczestniczyła przedstawicielka Narodowego Banku Polskiego Oddział w Poznaniu, która w swojej prezentacji przedstawiła historię, zadania i funkcje NBP. W części warsztatowej zapoznała uczniów z zabezpieczeniami polskich znaków pieniężnych.

Na zakończenie dla wyróżnionych uczniów ze Szkół biorących udział w projekcie wraz z opiekunami została zorganizowana wycieczka do skarbca NBP w Poznaniu. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała krótkiej historii skarbca oraz informacji, które mogły zostać powiedziane, gdyż większość danych stanowi tajemnicę bankową.

Efektem naszych wspólnych działań jest drzewo 100 zawodów, zainspirowanych obchodami 100-lecia Niepodległej Polski. Na drzewie przedstawione został zawody, które istniały już ponad 100 lat temu a część z nich funkcjonuje w nowej odsłonie teraźniejszości.

Cieszymy się z możliwości realizacji projektu, który uczestnikom dostarczył wiele nowych informacji z zakresu przedsiębiorczości i bankowości NBP oraz wiedzy na temat zawodów w okresie 100-lecia Niepodległej Polski.

W roku 2019 będziemy również składali kolejne projekty.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony projektu:

http://cwrkdiz.poznan.pl/stona100