niedziela, 3 marca, 2024
Bez kategorii

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych (16-20.05.2022 r.)

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych ETUZ

W tym roku Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych ETUZ  był realizowany w dniach 16 – 20 maja 2022r. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej , której celem jest promocja kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz dobrych praktyk w tym zakresie. Tematem wiodącym VI edycji ETUZ jest kształcenie i szkolenie zawodowe w kontekście zielonej transformacji.

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, jak co roku aktywnie wspiera inicjatywę ETUZ. W tym roku zorganizowaliśmy 6 spotkań z różnymi rzemieślnikami i przedstawicielami zawodów pod wspólną nazwą „Spotkania z Zawodowcem”. Spotkania przybliżyły tajniki następujących zawodów: cukiernik, fotograf, szewc, metaloplastyk, technik hotelarstwa  oraz technik logistyk. Wśród 120 uczestników spotkań byli to uczniowie szkół branżowych i techników, uczniowie Szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestnicy wszystkich spotkań dowiedzieli się, jakie korzyści płyną z kształcenia zawodowego oraz w jaki sposób mogą rozwijać swoje zawodowe umiejętności.

W ramach EUROPEJSKIEGO TYGODNIA UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH 2022, CWRKDiZ w Poznaniu zorganizowało następujące spotkania:

05.2022 r. (poniedziałek) – odbyło się spotkanie u Pana Pawła Mieszała Mistrza Świata w cukiernictwie w Studio 44 – Kawiarnia. Gośćmi byli uczniowie z Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie, kształcący się w zawodzie cukiernik i kucharz. Pan Paweł Mieszała opowiedział o swoim zawodzie, pokazał jak dekoruje tartaletki oraz proces przygotowania  lodów rzemieślniczych. Uczniowie w trakcie pokazów mogli sprawdzić swoje nabyte umiejętności cukiernicze. Pokazy zakończyły się degustacją.

05.2022 r. (wtorek) spotkanie z Panią Agnieszką Frankowską-Gryza w Pracowni Form Artystycznych OYCA.Uczestnikami spotkania byli uczniowie z Branżowej Szkoły I stopnia nr 42 w Poznaniu kształcący się w zawodach: złotnik-jubiler, zdobnik-ceramiki i kowal. Gospodyni wydarzenia, metaloplastyk przedstawiła uczniom swoją ścieżkę edukacyjną. Uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzili pracownię, obejrzeli wystawę prac wykonanych przez p. Agnieszkę Frankowską – Gryza. W trakcie pokazów zapoznali się z tajnikami powstawania biżuterii i elementów dekoracyjnych. Na pochwałę zasługuje duża aktywność i zainteresowanie uczniów, którzy chętnie zadawali pytania. Interesowały ich narzędzia, których się używa w codziennej prac

8.05.2022 r. (środa) –  odbyło się spotkanie u szewca Pana Mateusza Wawrzyniaka z dziećmi z Przedszkola nr 150 „Baśniowy Dom” w Poznaniu. Gospodarz zakładu szewskiego, mieszczącego się przy ul. Św. Marcin, przybliżył dzieciom specyfikę tego wyjątkowego rzemieślniczego zawodu. Pan Mateusz oprowadził dzieci po pracowni i opowiedział im, jak się naprawia i szyje buty, a także torby i plecaki. Dzieci słuchały go z wielkim zainteresowaniem i chętnie odpowiadały na pytania. Najmłodsi z zachwytem oglądali podstawowe przybory i narzędzia szewca: nici, cęgi, młotek, dratwę. Ciekawostką okazały się głośne urządzenia wykorzystywane w pracy szewca, takie jak szlifierka czy maszyna do szycia.

W trakcie wizyty przekazano dzieciom i ich opiekunom kolorowanki „Piotruś Zawodowiec”.

18.05.2022 r. (środa)  –  wizyta uczniów z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu w Hotel DeSilva Premium Poznań. Uczniowie uczący się w klasach: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych zapoznali się z kompleksową obsługą gości.

Pani Aleksandra Wesołowska, z Hotelu DeSilva Premium Poznań  pokazała uczestnikom, jakimi pokojami dysponuje hotel, jakie atrakcje są dostępne dla gości m.in. siłownia, sale szkoleniowe i konferencyjne, patio z grillem.

19.05.2022 r. (czwartek) – „Spotkanie z Zawodowcem” odbyło się z panem Marcinem Królskim z firmy Relopack Sp. z o.o. w Zespole Szkół Zawodowych nr 6 im. J. Lelewela  w Poznaniu. Uczniowie uczący się w zawodzie technik logistyk zapoznali się ze specyfiką firmy Relopack Sp. z o.o., specjalizująca się w pakowaniu eksportowym, produktami opakowaniowymi oraz relokacją zakładów przemysłowych. Młodzież dowiedziała się o realizowanych projektach zamówienia i obejrzała film przedstawiający proces pakowania.

Gość spotkania odpowiadał na pytania uczniów i dzielił się swoim doświadczeniem. Podkreślił, że zawód technik logistyk to bardzo ciekawy zawód, potrzebny i poszukiwany na rynku pracy.

20.05.2022 r. (piątek) – odbyło się spotkanie z uczniami 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 89 im. K. K. Baczyńskiego w Poznaniu z Panem Rafałem Budzińskim, fotografem z zakładu Fotoakademickie. Po ogólnym wprowadzeniu teoretycznym w tajniki fotografowania, uczniowie samodzielnie wykonali praktycznie czynności związane z wykonywanym zawodem. Nie zabrakło zabawy z oświetleniem, wykonania zdjęć biometrycznych, skanowania obrazów i wycinania zdjęć wycinarką. Jednak największym zainteresowaniem okazał się pokaz możliwości cyfrowej obróbki zdjęć.

Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko pasja i talent, ale również ciężka praca, ciągłe szkolenia oraz wyrabianie tzw. “fotograficznego oka”.

Wszystkim rzemieślnikom i przedstawicielom zawodów dziękujemy za udział w tegorocznej 6 edycji Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2022, życząc dalszych sukcesów zawodowych, a dzieciom i młodzieży doskonalenia zainteresowań i rozwijania swoich pasji.