23 Dożynki Miejskie w Poznaniu 2.09.2017r.

Przedstawiciele CWRKDiZ w Poznaniu na otwarciu Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu

2 września 2017 roku po raz dwudziesty trzeci odbyły się Dożynki Miejskie w Parku Wilsona. To właśnie na nich po raz pierwszy zaprezentowaliśmy ofertę Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Kształtowanie ścieżki kariery zawodowej i marki osobistej na rynku pracy przez młodzież to były główne tematy poruszane w rozmowach z rodzicami. Coraz więcej osób zauważa problemy ze znalezieniem fachowców w danej branży. Pomimo tego, że młodzi ludzie po skończeniu szkół zawodowych nie otrzymują wynagrodzenia równego temu, na które mogą liczyć absolwenci szkół wyższych, to możemy powoli mówić o odrodzeniu kształcenia branżowego.

           – Rozmowy z uczestnikami dożynek potwierdziły obserwowany od pewnego czasu paradoks: ludzie zdają sobie sprawę, że trudno dzisiaj trafić na dobrego szewca, krawca czy murarza. Jednocześnie nie ma zainteresowanych kształceniem w branżowych szkołach.
W zamian mamy chętnych na studia humanistyczne lub ekonomiczne.
 – zauważa Marzena Radomska, Dyrektor Centrum Wsparcia Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu.

          Wszyscy byli zgodni, że ciężko znaleźć wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników w zawodach technicznych. Odczuwalny jest niedobór pracowników zawodowych. Wynika to ze zlekceważenia promocji szkolnictwa zawodowego i aktywnej reklamy szkolnictwa wyższego.

              Zespół Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu chcąc zmienić tę tendencję, przygotował dla dzieci, młodzieży i dorosłych wspólne zabawy m.in. „zawodowe” kalambury i wróżbę zawodową, gdzie każdy chętny mógł wywróżyć sobie zawód, jaki będzie wykonywał w przyszłości. Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych przygotowaliśmy konkurs plastyczny „Praca moich marzeń”, który pokazał, jak piękne pasje mają dzieci, które w przyszłości mogłyby stać się ich zawodem. W trakcie wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowaliśmy rodzinę Prestiżowskich i Fachowskich, a wśród nich naszych głównych bohaterów: Mistrza Lucka i Adasia „Niewiadomskiego”. Najmłodsi uczestnicy dożynek mogli ożywić postacie kolorami na specjalnie przygotowanych kolorowankach.

          Organizatorzy powołali do życia wioskę ginących zawodów, która była swego rodzaju cofnięciem się w czasie. Można było wziąć udział w warsztacie garncarstwa, kowalskim czy zielarskim. W ramach imprez towarzyszących odbyły się pokazy florystyczne, prac psów ratowniczych; wystawy – gołębi i drobiu ozdobnego, królików, zwierząt gospodarskich i kotów. Natomiast miłośnicy kuchni mogli spróbować grochówki z kotła i kiełbasę białą parzoną.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i wspólną zabawę.

Do zobaczenia w przyszłym roku!