Targi Edukacyjne, Edukacja dla zdrowia 2018

Przedstawiciele CWRKDiZ w Poznaniu z wizytą w Berlinie

W dniach 23-25 marca 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się największe wydarzenie skierowane młodzieży z różnych grup wiekowych
oraz dla rodziców

~ Targi Edukacyjne, Edukacja dla zdrowia 2018 ~

Targi Edukacyjne w Poznaniu są jednym z największych w Polsce cyklicznych wydarzeń prezentujących ofertę edukacyjną szkół na wszystkim etapach edukacji. W tym roku możliwość prezentacji swojej oferty i realizowanych działań miały również Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego z Poznania, Kalisza, Konina, Leszna i Piły.

Nasze jednostki funkcjonują w Wielkopolsce od niespełna roku, ale ich działalność oraz efekty, jakie za sobą niesie, są coraz bardziej widoczne. Uczestnictwo CWRKDiZ w targach dało możliwość jeszcze wyraźniejszego zaznaczenia swojej obecności, a jednocześnie poznania potrzeb uczniów, rodziców, nauczycieli oraz innych osób i podmiotów zaangażowanych w system szkolnictwa w Polsce.

Targi Edukacyjne w Poznaniu odwiedzili głównie młodzi ludzie z całej Polski, stojący przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Czas spędzony na targach upływał    w atmosferze happeningu, który sprzyjał nawiązywaniu przyjaznych kontaktów z jednostkami wspierającymi kształcenie zawodowe, placówkami edukacyjnymi o różnych profilach. Atmosfera panująca na Targach ośmiela młodych ludzi i tym samym ułatwia przeprowadzanie rozmów bezpośrednio z zainteresowanym wystawcą.

Międzynarodowe Targi Poznańskie są miejscem, na których spotkać można również parlamentarzystów. Na stoisko CWRKDiZ zawitała m.in. Pani Senator Jadwiga Rotnicka, która Targi Edukacyjne odwiedza regularnie. W tym roku zainteresowała się bliżej ofertą edukacyjną ze względu na swojego wnuka. 

Stoisko CWRKDiZ odwiedziła również delegacja z Angoli, przebywająca w Poznaniu na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Goście delegacji byli bardzo zainteresowani kształceniem dualnym, a wynikało to z bardzo szczegółowych pytań dotyczących rozwoju współpracy na linii przedsiębiorca  – szkoły branżowe.

Każdego roku targi pomagają młodzieży w wyborze dalszej drogi kształcenia. Nauczycielom z kolei dostarczają wiedzy zawodowej, którą ci mogą pozyskać podczas licznych seminariów czy osobistych rozmów z doradcami zawodowymi. Przyciągają również przedstawicieli samorządów, dyrektorów szkół, pracowników oświaty i pedagogów, którzy właśnie tu mogą zaobserwować kierunki zmian zachodzących oświacie.

Na stoisku Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego każdy znalazł coś dla siebie, ponieważ oferta informacyjno-edukacyjna oraz poznawcza, była tak przygotowana, aby zainteresować wszystkie grupy wiekowe: od przedszkolaków, przez młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych, po osoby starsze szukające informacji o kształceniu zawodowym i uzyskaniu kolejnych kwalifikacji. Również nauczyciele i pedagodzy szkolni mogli skorzystać z wiedzy i konsultacji z naszymi doradcami zawodowymi oraz z zaproszeń do CWRKDiZ na przygotowane dla nich warsztaty.

Jedną z przygotowanych atrakcji przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu we współpracy z Departamentem Edukacji  i Nauki UMWW była gra targowa pod nazwą „Zawodowa gra edukacyjna – #AntySMOG oraz #Zawodowiec” rozgrywana przez pierwsze dwa dni, tj. 23.03. oraz 24.03. w godzinach trwania targów.

Gra toczyła się na stoiskach szkół branżowych, techników oraz Wielkopolskich Samorządowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu, gdzie na uczestników czekały ciekawe zadania do rozwiązania. W sumie w grę zaangażowało się 13 placówek, na stoiskach których uczestnicy, po rozwiązaniu zadań, otrzymywali specjalne naklejki. Na każdym stoisku czekały na nich dwa zadania: jedno zawodowe, przygotowane przez daną szkołę i drugie – tzw. „antysmogowe”, czyli pytanie z zakresu ochrony powietrza. Po rozwiązaniu każdego z nich uczestnik otrzymywał naklejkę: niebieską za zadanie zawodowe i zieloną za pytanie „antysmogowe”. Gra polegała na zebraniu kompletu 10 naklejek (7 zawodowych i 3 antysmogowe) i złożeniu planszy na stoisku CWRKDiZ. Na wszystkich uczestników, którzy ukończyli grę czekały zestawy gadżetów, a na najszybszych dodatkowo upominki specjalne.  Pierwszego dnia targów laureaci gry otrzymali je z rąk Pani Marzeny Wodzińskiej, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Pana Christophe’a Paoliego, Attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej w Ambasadzie Francji w Polsce. Drugiego dnia targów upominki wręczała Pani Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Gra cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyniosła dużo radości zarówno uczestnikom, jak i organizatorom.

Działania tego typu (poznawanie przez edukację) przynoszą wspólny efekt, zarówno dla szkół, jak i dla odwiedzającej młodzież ze względu na możliwość pokazania młodemu człowiekowi dlaczego warto poznawać specyfikę zawodów i kształcenia zawodowego oraz perspektywy po ukończeniu szkoły branżowej.

Targi jednak to nie tylko zabawa, ale również okazja do zdobycia wiedzy. Tę CWRKDiZ w Poznaniu starało się przekazać podczas prezentacji „Żyję zdrowo zawodowo”, która miała miejsce pierwszego dnia tragów. Udział w niej wzięło ok. 20 uczniów z opiekunami. Ze spotkania prowadzonego przez Łukasza Badziaka pracownika CWRKDiZ w Poznaniu, młodzież mogła poznać sposoby na odkrywanie w sobie talentów i szukanie własnej, przyszłej ścieżki zawodowej, radzenia sobie ze stresem. Zwrócono również uwagę na to, jak życie prywatnie i zawodowe na siebie wzajemnie wpływają i się przenikają. Na koniec uczniowie otrzymali informację, gdzie mogą szukać informacji na temat oferty szkół ponadpodstawowych oraz zaproszenie do odwiedzenia Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, w Kaliszu, w Koninie, w Lesznie oraz w Pile.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cwrkdiz.poznan.pl oraz osobistego odwiedzenia naszej siedziby w Poznaniu przy ulicy Piekary 17, XI piętro.

Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń w naszym kalendarzu CWRKDiZ we wszystkich jednostkach oraz na FB.