Spotkanie młodzieży z całej Europy „YOUTH FOR PEACE” – Berlin 14.11.2018r.

CWRKDiZ w Poznaniu współorganizatorem wyjazdu na Youth For Peace

Od 14 do 18 listopada w Berlinie odbywało się spotkanie młodzieży z całej Europy YOUTH FOR PEACE” organizowaneprzez Niemiecko-Francuską Współpracę Młodzieży (OFAJ/DFJW). Projekt zorganizowany był z okazji obchodów setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej, w którym wzięło udział ok. 500 uczestników, w tym 30 uczestników z Polski. Celem spotkania młodzieży było ułatwienie dialogu międzykulturowego, a także refleksja nad wydarzeniami, które miały miejsce pod koniec pierwszej wojny światowej 100 lat temu z kilku perspektyw i wpływu tych wydarzeń na kraje zaangażowane i ich społeczeństwa do tej pory.

Ze wspólnej inicjatywy Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w PoznaniuEUROPA-DIREKT e.V. oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu w spotkaniu uczestniczył uczeń ww. szkoły Adam Juźwiak.

Oto jego relacja ze spotkania: „Po przybyciu do Berlina od razu udaliśmy się na ceremonię otwarcia, na której gościliśmy Premiera Francji. Następnego dnia rozpoczęliśmy swoje warsztaty – po przydzieleniu grup wymieniliśmy się wiedzą o wojnie, która była nam przekazana w naszych krajach.  Przez kolejne dni nie zabrakło nam atrakcji. Przeżyliśmy fascynującą noc kinową, mecz piłkarski i imprezę w wynajętym dla nas klubie. Poza przyjemnościami pracowaliśmy ciężko próbując stworzyć uniwersalne pomysły na utrzymanie pokoju w Europie. Wydarzenie zakończyło się po czterech dniach na uroczystej ceremonii, gdzie efekty naszej pracy wręczyliśmy Prezydentowi Francji i Niemiec. To był bardzo produktywny czas, pełen wielu interesujących doświadczeń.”

Bardzo cieszymy się, że działania Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu oraz EUROPA-DIREKT e.V. dają tak wspaniałe efekty i dzięki uczestnictwu w takich spotkaniach uczniowie mogą rozwijać konkretne pomysły na pokój i współpracę dla europejskiej oraz ponadnarodowej kultury pamięci.